06.03.2014

Dziewczynka i jej dręczyciel


Do czego może się przydać znajomość języka angielskiego osobie, której zawód nie ma z tym językiem nic wspólnego? Oczywiście powiecie: do komunikacji oraz do rozumienia. To drugie jest nawet ważniejsze. Weźmy choćby taki Youtube – toż to kopalnia genialnych filmów, filmików i filmiczków! Niestety, rzadko wyposażonych w polskie napisy. O ile w przypadku amatorskich nagrań nie ma to większego znaczenia, o tyle profesjonalne obrazy wymagają od widza, by nie tylko podziwiał widoki, ale także rozumiał, o co w danym dziele chodzi.

Nie bez kozery zahaczam o angielski. Film, który mam zamiar Państwu zaprezentować, można obejrzeć na Youtube wyłącznie w oryginale. Jeśli czujecie się na siłach zmierzyć z obcym językiem, gorąco zachęcam do obejrzenia niepokojącego, dusznego, przykrego, a zarazem fascynującego „Closet Land”.

Nie każdemu się ta produkcja spodoba. Jest to okrutna przypowiastka o pozornie demokratycznym, w rzeczywistości zaś niemalże totalitarnym państwie, w którym wszelkie obywatelskie prawa i swobody mogą zostać w każdej chwili zniesione. W filmie występują tylko dwie osoby (nie licząc właścicieli pojawiających się przez parę chwil dłoni): autorka książek dla dzieci, której twórczość analizowana jest pod kątem ewentualnej krytyki rządu, oraz wypytujący ją śledczy. W tę drugą postać wcielił się mój ulubiony aktor (wówczas zaledwie 45-letni). Ta rola to majstersztyk! Istna perełka w karierze Rickmana. Śledczy jest zarówno katem, jak i ofiarą Systemu; jego okrucieństwo jest wpisane w standardowe procedury przesłuchania. Czasem grzeczny, skory do pomocy, być może nawet autentycznie współczujący przetrzymywanej kobiecie, kiedy indziej beznamiętny biurokrata, działający wedle ściśle określonego schematu, w zakres którego wchodzą także a może przede wszystkim psychiczne i fizyczne tortury. Świetna rola.

I świetny film.

Zapraszam na seans:


CLOSET LAND


A jeśli komuś ułatwiłoby to oglądanie, oto wersja z angielskimi napisami.

3 komentarze:

  1. No proszę, Madeleine Stowe... jak grała w "Closet Land" miała 33 lata... i to ma być ta dziewczynka? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Męczył tę dziewczynkę w klozecie?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...